Övek (karate, jitsu, judo, taekwondo)
A harci művészetek kialakulásának kezdetén nem létezett olyan fokozati rendszer, amely megkülönböztette volna az eltérő tudásszintű tanulókat vagy mestereket, s erre nem is volt szükség. A tudás meglétéről gyakorlatbna kelllett számot adniuk. A tanítványok színes öves rendszerét sensei Mikonosuke Kaiwashi mutatta be, amikor 1935-ben judo iskolát nyitott Párizsban. Az általuk kiadott bizonyítványok két csoportra, a tanulók, és a mesterek csoportjára bontották a budokákat (harci művészetek gyakorlói).
Ahogy a tanítványok a vizsgák során egyre felsőbb szintekre érnek, más és más színű övvel jutalmazzák őket. A színek sorrendje iskolánként változhat, akárcsak az öv színe és a kyu-ban kifejezett rang kapcsolata.
Övek (karate, jitsu, judo, taekwondo)
Övek (karate, jitsu, judo, taekwondo)
Övek (karate, jitsu, judo, taekwondo)
Övek (karate, jitsu, judo, taekwondo)
Övek (karate, jitsu, judo, taekwondo)
Judo övek:
10-6. kyu: fehér öv
5. kyu: sárga öv
4. kyu: narancssárga öv
3. kyu: zöld öv
2. kyu: kék öv
1. kyu: barna öv
A mester fokozatokban az 1-5. dan fokozatot fekete öv, a 6-8. dant piros-fehér és 9-10. dant piros öv jelöli.
Shotokan Karate övek:
10-9. kyu: fehér öv
8. kyu: sárga öv, vagy fehér öv 1 fekete csíkkal
7. kyu: narancssárga öv, vagy fehér öv 2 fekete csíkkal
6. kyu: zöld öv, vagy fehér öv 3 fekete csíkkal
5-4. kyu: kék öv
3-1. kyu: barna öv
Dan fokozatok: fekete öv
12 éves kor alatt:
A gyerekek övfokozatait megkülönböztetik, de 12 éves kor elteltével beleolvasnak a felnőtt szintrendszerbe.
10. kyu: fehér öv
9A kyu: fehér öv 1 piros csíkkal
9B kyu: fehér öv 2 piros csíkkal
8A kyu: sárga öv 1 piros csíkkal
8B kyu: sárga öv 2 piros csíkkal
7A kyu: narancssárga öv 1 piros csíkkal
7B kyu: narancssárga öv 2 piros csíkkal
6A kyu: zöld öv 1 piros csíkkal
6B kyu: zöld öv 2 piros csíkkal
Kyokushin Karate övek:
0.kyu: fehér öv
10-9. kyu: narancssárga öv
8-7 kyu: kék öv
6-5. kyu: sárga öv
4-3. kyu: zöld öv
2-1. kyu: barna öv
1-10 dan: fekete öv
Brazil Jiu-Jitsu övek:
Összesen 8 féle öv van a BJJ-ben. Ezek sorrendben: fehér, kék, lila, barna, fekete, fekete-piros, fehér-piros és piros (az utolsó három a legmagasabb mesterfokozatokhoz tartozik).
Fehér öv: a kezdők első övének nincs előfeltétele. A fehér övvel rendelkezők edzésében előtérbe helyezik a meneküléseket, védekező pozíciókat és a legalapvetőbb támadó mozdulatokat.
Kék öv: a második szintű felnőtt öv. A tanulóknak széleskörű technikai tudást kell szerezniük, rengeteg órát töltve a szőnyegen, hogy ezen alapvető technikákat hatékonyan elmélyítsék. A Nemzetközi Brazil Jiu-Jitsu Szövetség (továbbiakban: IBJJF) megköveteli, hogy a kék öv megszerzéséhez legalább a 16. életévet be kell tölteni.
Lila öv: A felnőtt rangsorban a középhaladó szintet jelöli. Nagy mennyiségű tudást megszerzését igényli, illetve ezen a fokozaton már az alacsonyabb szinten lévők segítését is gyakran vállalják. Az IBJJF előírásai alapján legalább 2 évet kell a kék öv szintjén tölteni, hogy jogosulttá váljon a diák a lila öv megszerezésére.
Barna öv: eltekintve a legfelső (mester) szinteket jelölő övektől, a barna a legmagasabb megszerezhető színes öv, melyhez 1.5 évnyi lila öves tapasztalat szükséges. Általában legalább 5 éves elkötelezett gyakorlást igényel az elérése, amiből az idő nagy része a technikák finomításával telik. Az IBJJF szabályai szerint csak 18. életévét betöltött ember kaphatja.
Fekete öv: Mint sok más harcművészetben, itt is a fekete öv jelenti a legmagasabb közös övet, jelezve a szakértői szintű technikai és gyakorlati tudást. Az IBJJF megköveteli a legalább 19 éves kort és a barna övvel eltöltött minimum 1 éves időtartamot. A fekete övön belül 6 fokozat létezik (ezeket danok jelölik), a további szintek elérésével legalább 31 évet kell tölteni.
A Székely Budo-Sport Kft. az Everlast, TopTen, Hayashi, Phoenix és Saman márkák kizárólagos importőre, magyarországi kis- és nagykereskedelmi forgalmazója.